Haberler

Besi Sığırcılığının Öncüleri Afyonkarahisar'da Buluştu

Ege Vet tarafından 6 ıncısı düzenlenen "Besi Sığırcılığının Öncüleri" toplantısı Afyonkarahisar'da 07 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirildi.
 
Toplantıdan önce Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler'in Borsa Restaurant'ta verdiği kahvaltıda Ege Vet yetkilileri ve ABD'li konuklar Don Trimmer, Prof. Dr. John B.Hall, Nisa Gallicheo şehrin yöneticileriyle buluştular.
 
 
Kahvaltıya Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, AKP İl Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Raşit Tabak ile et üreticileri katıldılar. Kahvaltı sonrası Borsa Başkanın makam odası adeta bir "hayvancılık platformu" haline gelerek bölgesel sorunlar tartışıldı.
 
Öğleden sonra yapılan toplantıya ise; Belediye Başkanı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü, Borsa Başkanının yanı sıra, Türkiye Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç , Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Yücesan, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Hancıoğlu, Süt Üreticileri Merkez Birliği İkinci Başkanı Şaban Çetizli, AKÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Bayram, Veteriner Hekimler, çiftlik yöneticileri ve besiciler katıldılar.
 
Açılış konuşmasını yapan Ege Vet Genel Müdürü Tahir S.Yavuz, İzmir, Kars, Ankara, Konya, Adana'dan sonra 6 ıncı toplantının Afyonkarahisar'da yapılmasının et konusunda lider bir ilin seçilmesi sebebiyle olduğunu ifade ederek, katkılarından dolayı Borsa Başkanı Mehmet Mühsürler'e bir teşekkür plaketi sundu.
 
Tahir S.Yavuz; toplantıların ülkede etçi ırklarla yapılacak olan melezlemeler ile besi sığırı potansiyelini arttırılabileceğini bilimsel olarak anlatmak için düzenlendiğini belirtti. Toplantının açılış bölümünde bir konuşma yapan Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Veteriner Hekim Hüseyin Arap, Bakanlığın et konusundaki tebliği, desteklemeleri ve bölgesel olarak besiciliğin durumu hakkında bilgi verdi. Bu arada konuk konuşmacılar Don Trimmer ve Prof. Dr. John B.Hall'a birer teşekkür plaketi sunan Yavuz, ilk olarak kürsüye WWS Halkla İlişkiler Sorumlusu Nisa Gallicheo'yu davet etti. Nisa Gallicheo WWS, Select Sires, Accelerated Genetics ile ilgili kısa sunumuyla birlikte konuk konuşmacıların özgeçmişleri hakkında bilgi verdi.
 
Konuk konuşmacılar sunumlarda ABD'de uygulanmakta olan inek-buzağı operasyonları ile besi yerlerine besiye uygun dana sağlanması konusunda örneklerle bilgi aktardılar. Türkiye' de de yerli ırklar ve melezlerin bu yönde heterozigot melezleme yapılarak değerlendirileceğine inandıklarını belirten konuşmacılar melezleme yöntemleri, kullanılacak ırkları, elde edilecek yararlar hakkında geniş bilgi verdiler.
ABD'li konuklar daha önce de seminerler vermek üzere Türkiye'?e geldiklerini, bu yönde ülke potansiyeli olduğunu, bu potansiyelin kullanılması halinde kısa sürede sonuca varılacağını bildirdiler. Toplantı akşam yemeğiyle sona erdi.
 
Konuklar Afyonkarahisar'ın çevresindeki besi çiftliklerini ziyaret ederek, çiftlik sahipleri veya yöneticileriyle görüş alışverişinde bulundular.