Haberler

Ege Vet Yetkilileri Çek Cumhuriyetinde Simmental Irkını İncelediler.

Ege Vet Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Gedik ve İthalat Ruhsatlandırma Departmanından Hüseyin Karabiber, 04-08 Eylül 2012 tarihleri arasında, Impuls Boğa İstasyonunun davetlisi olarak gittikleri Çek Cumhuriyetinde çeşitli ziyaretlerde bulundular.

Moravya Bölgesinde 72 adet Simmental çiftliğinin ortağı bulunduğu, Simmental ırkını kombine bir ırk olarak geliştirme amacıyla kurulmuş Impuls Boğa İstasyonunda incelemeler yapan Ege Vet Yetkilileri boğaların damızlık değerleri, seçim kriterleri, sperma üretim ve kalitesi hakkında bilgiler aldılar.  Ege Vet'in sperma tedarikçilerinden biri olan Impuls firmasının Genomik çalışmaları hakkında da bilgi edinen yetkililer, ziyaretleri sırasında Ulusal Çek Simmental  Show'a da katıldılar.  Simmental ineklerin 1 inci, 2 inci, 3 üncü ve dördüncü laktasyon kategorilerinde, ayrıca en iyi meme lobu ve show şampiyonu kategorilerinde yarıştığı show'da, kazananlar ödüllerini Çek Simmental Birliği Başkanı Doç. Dr. Ing. Josef Kucera'nın elinden aldılar.  Her kategoride ilk üçe giren ineklerin babalarının Impuls Boğa İstasyonunun boğaları olduğu, en iyi meme lobu ve show şampiyonluğunda da birinciliği Impuls boğalarının kızlarının aldığı öğrenildi.

Çeşitli Simmental yetiştirme çiftliklerini ziyaret etme fırsatı bulan Ege Vet yetkililerinin verdiği bilgilere göre; bugünlerde karkas fiyatı 3,8 Euro/kg, süt fiyatı ise 0,28-0,30 Euro/Litre seviyelerinde.  Ege Vet Genel Müdür Yard. Ahmet Gedik; Simmental ırkı ile spesifik olarak ilgilenen ve başka ırklardan boğası olmayan, konusunda uzmanlaşmış Impuls Boğa İstasyonuyla, Ege Vet arasındaki işbirliğinin artarak süreceğini ifade etti.