Haberler

Tahir S.Yavuz Karaman'da Besicilerle Buluştu.

Tahir S. Yavuz 25 Nisan 2018 tarihinde Karaman Kırmızı Et Üreticileri Birliğinin davetlisi olarak katıldığı toplantıda besicilikte karşılaşılan en önemli sağlık problemleri hakkında bilgiler aktararak çözüm önerileri sundu.

Karaman Kırmızı Et Üreticileri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Seçkin Başpınar'ın açılış konuşmasından sonra söz alan Yavuz; besi danalarında sıklıkla görülen asidoz, topallık ve solunum yolu enfeksiyonları hakkında bilgiler aktardıktan sonra, bir sunum yaptı.

Sunumda genel olarak besicilik, besleme ve barınak modelleri ile birlikte, besicilik işletmelerinde görülebilecek diğer hastalıklar hakkında da bilgi veren Yavuz, özellikle koruyucu hekimlik üzerinde durdu.

Toplantıya besiciler ile birlikte, ziraat ve veteriner hekimler, ayrıca Karaman Tarım İl Müdürü Orhan Özçalık, Karaman Tarım İl Müdür Yardımcısı  Baran Yavuz, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ümit Çağlıyan, Karaman Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Oğuz Gül, TKDK Karaman İl Koordinatörü Özgür Öztürk, TKDK Konya İl Koordinatörü Hakan Doğan, Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Taş, Konya Karapınar Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Atıf Özder, Konya Ereğli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Öztürk, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Danışmanı Dr.Hüseyin Velioğlu, Laranda Tarım İşletme Müdürü Prof. Dr. Ahmet Semacan, Sözen Hayvancılık Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Sözen, Milkman Süt ve Süt Ürünleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Samet Özdağ, Karaman Damızlık Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tatlıpınar, Üniversal Hayvancılık İşletmesinden Gökhan Babuç, Ziraat Mühendisleri Odası Karaman Temsilcisi  Ömer Sağkaya katıldılar.

 

 Fotoğrafları görüntülemek için tıklayınız

 

 

 Karaman Habercisi'nden haberi görüntülemek için tıklayınız