Haberler

Tahir S.Yavuz Konya-Karapınar'da İneklerin Kuru Dönemini Anlattı.

Tahir S.Yavuz 11 Ekim 2017 tarihinde Karapınar Süt Üreticileri Birliğinin davetlisi olarak katıldığı toplantıda "İneklerin Kuru Dönemi" hakkında bilgiler verdi.

Karapınar Süt Üreticileri Birliği Başkanı Kemal Yaşar Yükseler'in açılış konuşmasının ardından sunum yapan Yavuz; doğumu takip eden saatlerde veya günlerde ortaya çıkan hastalıkların perde arkasında her zaman kuru dönemdeki bakım ve beslemede yapılan hataların olduğunu vurguladı.

Kuru dönemde yapılmaması gerekenler ve yapılması gerekenleri listeleyen Yavuz, sadece bu dönemde ineklere verilmesi gerekenleri, verilmemesi gerekenleri anlatarak, özel rasyon örneklerinden söz etti.

İneklerin kurudayken süt veriyormuş gibi beslenmesinin sonucu olarak birçok hastalıkla yüzyüze gelindiğini ifade eden Tahir S.Yavuz,  doğan buzağıyı yaşatmak, alınabilecek en yüksek süt verimini almak ve ineği tekrar gebe bırakmak için sunduğu önerilerin eksiksiz yapılması gerektiğini söyledi.

"Zaten inek sahipleri bu üç konuyu eksiksiz olarak yerine getirirlerse, işletmeleri kazançlı olacak ve çiftliklerindeki üretimi sürdürebileceklerdir. Biri, ikisi veya tümü aksarsa sürdürülebilirlik bir süre sonra mümkün olmayacaktır" diyen Yavuz, sunumun bitiminde çok miktarda soruyu da yanıtladı.

Toplantı sonunda sorulan soruların yanıtlarının aslında "Sürü Yönetimi" ile ilgili olduğunu, başka bir seminerin sürü yönetimi semineri olması gerektiğini belirten Yavuz, Başkan K. Yaşar Yükseler'e tekrar düzenlenecek bir toplantıya katılmak üzere söz verdi.

 

 

Fotoğrafları görüntülemek için tıklayınız