Haberler

ABD'de Kız Görme Turu

Ata Fen'den bir grup ABD'de eşleştirme eğitimi ve kız görme turuna katıldı.

Ata Fen'den Dr. Nuran Yavuz, Tahir S.Yavuz, Mustafa Mumcu, Mesut Kemal Aslan ve Zafer Çimen'den oluşan heyet New York Eyaleti Albany şehrinde düzenlenen "Eşleştirme Semineri" ne ve 26 ülkeden 185 kişi ile birlikte  "Kız Görme Turu" na katıldılar.  05-11 Mayıs arasında gerçekleşen etkinlikte inekleri boğalar ile hem vücut yapısı, hem de pedigri yönünden en uygun şekilde, bilgisayar programıyla eşleştirme konusundaki son gelişmeleri öğrenen grup, diğer yandan Genomics konusundaki yenilik ve atılımları da izlediler.

Kız Görme Turunda WWS firmasının tüm dünyadan ABD'ye davet ettiği 185 kişi damızlıkçı çiftliklerde boğaların kızlarını mercek altına aldılar.  Verimleri, vücut yapıları, pedigrileri yönünden hem katalogdan, hem de inekleri bizzat görerek yaptıkları incelemede ABD'nin genetik konusunda geldiği ulaşılmaz yeri gördüler.

Jersey, Brown Swiss, Holstein damızlıkçı sığır çiftliklerinde dünyada ün salmış, Dünya Süt Sığırcılığı (WDE) fuarında kızları şampiyon olmuş boğaların dölleri değerlendirilirken,  boğa annesi ve boğa olacak danalar da izlenmiş oldu.

Her biri birer genetik merkezi haline gelen damızlıkçı çiftliklerin genomics'ten sonra yaptıkları çalışmalar yerinde izlendi.  Çiftlik sahiplerinin damızlık anneler, boğa anneleri, sperm üretim istasyonlarına sattıkları boğa adayları hakkında bilgi alındı.  Çiftlik sahipleriyle birebir yapılan görüşmelerde genetikten yüksek gelir ettikleri, süt fiyatlarına bağlı kalmadan işlerini geliştirdikleri öğrenildi. 

Birbirine yakın damızlıkçı çiftliklerin genetik çalışmaları beraber yürüttükleri, embriyo transferi yaptıkları, boğa annesi veya boğa olacak genetik yeteneğe sahip hayvanları elde edebilmek için çaba sarf ettikleri görüldü.  

Kızları çok yakından izleyen katılımcılar ayak, bacak, meme yapıları konularına özellikle dikkat ederek, spermalarını kullandıkları ve bundan sonra kullanacakları boğaların kızlarını yerinde inceleme fırsatı buldular ve çiftlik sahiplerinin fikirlerini aldılar.