Haberler

Ege Vet Yetkilileri Ege TV'de Çip Devrimini Anlattılar.

Ege Vet yetkilileri Tahir S. Yavuz ve Ahmet Gedik,  Prof. Dr. Utkan Demirci ile birlikte 25.08.2016 tarihinde Ege TV'de canlı yayınlanan "Ege de Finans" programında Aslı Eren'in konuğu oldular. 

Program esnasında hayvancılık sektöründe Dünya'da ve Türkiye'de ilk defa uygulanan "sperma üretiminde çip yöntemini" açıkladılar.

Prof. Dr. Utkan Demirci insan hekimliğinde başarıyla kullanılmakta olan çip yöntemiyle spermaların dölleme yeteneklerinin artırılması işleminden söz ederek, "bu yöntemi boğa spermalarına Ege Vet ile işbirliği yapmak suretiyle uyguladık.  Bu yöntem ile spermalar içerisindeki ileri, hızlı hareket eden, dölleme yeteneği yüksek spermleri biraraya getirdik. Topladığımız sperma hücreleriyle normale göre yüzde 30'luk döl verimi artışı elde ettik.  Hayvancılıkta,  dişi tarafında problem olmadığı takdirde, döl verimi yüzde 90 lara çıktı. Ege Vet ile bu çalışmaları diğer evcil hayvan spermlerine de uygulamayı planlıyoruz" dedi.

Spermalar üzerinde santrifüj  gibi fiziksel veya herhangi bir kimyasal uygulama yapılmadığını, sadece doğal olan spermlerin yumurtaya doğru yüzme yeteneğinin kullanıldığını açıklayan Prof. Dr. Utkan Demirci,  en hassas spermaların bile bu yöntem kullanıldığında hiçbir hücresel, fiziksel ve DNA zararı oluşmadan döl verimlerinin arttırılabileceğini vurguladı.

 

Tahir S. Yavuz ve Ahmet Gedik ise laboratuvarda, aynı zamanda sahada yapılan çalışmalardan örnekler verdiler. 

 

Programı izlemek için tıklayınız 

 

 

Haber fotoğrafları için tıklayınız