Haberler

TAGEM ve ATA FEN Proje Başlangıç Toplantısı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırma ve Politikalar Genel Müdürlüğü AR-GE Destek programı çerçevesinde Ata Fen tarafından verilen 7'li Karma Hiperimmun Serum Üretimi dosyasının kabulü ile ilgili olarak "Proje Başlangıç Toplantısı" gerçekleştirildi.

Şirket merkezinde yapılan toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir Müdürü Ahmet Güldal, İl Müdür Yardımcısı Selami Turan ve Kemalpaşa İlçe Müdürü Ali Bal ile birlikte Bornova Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürü Necdet Akkoca, Sınır Kontrol Noktası Müdürleri Ali Erkul ve Cevdet Çal katıldılar. 

Proje Başlangıç Toplantısında TAGEM'i temsilen Şahin Çakır katıldı. Yaptığı konuşmada  projenin ülkeye ve sektöre büyük yararlar sağlayacağını ifade etti.      

Toplantıya ayrıca İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Gökhan Özdemir, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Cemalettin Özden, veteriner hekimler ve çiftlik sahipleri ile ARİSÜD Derneği Başkanı Melih Kırkpınar da katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Tahir S.Yavuz; "Ülkemizde buzağı, kuzu ve oğlak kayıpları ne yazık ki yüksek rakamlardadır.  Bu hiperimmun serum kayıplarımızı minimum düzeye indirecektir.  Ülkemizde ve dünyada benzeri olmayan bu ürünü yapmak için aşı üretim bölümümüze güvenerek yola çıktık.  Aşı Üretim Bölümümüzün bugüne kadar yapmış olduğu başarılı çalışmalar böyle büyük bir proje yapma yolunda bize cesaret verdi.  Ülkemize ve dünyaya yararlı olacak bir ürün geliştireceğiz" dedi. 

Daha sonra Ahmet Gedik ve Dr. Mestan Özyer'in teknik sunumları ile ürün tanıtıldı.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü temsilcisi Şahin Çakır, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Ahmet Güldal, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Cemalettin Özden ve ARİSÜD Derneği Başkanı Melih Kırkpınar yaptıkları konuşmalarla başarı dilediler.  Konuşmacılar bu ürünün piyasaya sunulmasını sabırsızlıkla beklediklerini, buzağı, oğlak ve kuzu kayıplarının önlenmesiyle ithalata gerek kalmayacağını ifade ederek Ata Fen'i kutladılar. 

Toplantı,  katılanlarla birlikte alınan öğle yemeğiyle sona erdi.

 

 

Haber fotoğrafları için tıklayınız