Haberler

Ata Fen Yetkilileri Çek Cumhuriyeti'nde Simmental Irkını İncelediler

Ata Fen çalışanlarından Teknik Danışman ve Veteriner Hekim Barış TERZİ , Satış Temsilcisi Hacı Barış UZUN ve Dış Ticaret Departmanından Hüseyin KARABİBER, 18-21 Mayıs 2016 tarihleri arasında çeşitli ziyaretlerde bulunmak amacıyla Çek Cumhuriyeti'ne gittiler.  

Ata Fen'in sperma tedarikçilerinden biri olan ve 2001 yılında 6 adet Simmental (Fleckvieh) çiftlik sahibi tarafından kurulan Impuls Boğa İstasyonunu ziyaret ettiler.  Bu boğa istasyonunun halen 93 adet çiftlik ile ortaklığı bulmaktadır. Genomik boğa seçim çalışmalarına da büyük önem veren Impuls?un yetkililerinden boğa seçim kriterleri ile ilgili detaylı bilgiler aldılar.   

Çek Simmental Birliğini (CESTR) de ziyaret etme fırsatı bulan Ata Fen yetkilileri, 1990 yılında kurulmuş olan ve Simmental ırkı ile ilgili show'lar düzenleme, soy kütüğü tutma, dergiler yayınlama ve üyelerine teknik danışmanlık sağlama gibi görevleri bulunan Birliğin, işleyişi ve ayrıca Çek Cumhuriyetindeki büyükbaş hayvancılık hakkında da bilgiler aldılar.   

Kombine bir ırk olan Simmental sığırların bulunduğu çiftlikleri de ziyaret edip çiftlik yetkilileri ile bilgi alışverişinde de bulunan heyet, Türk hayvancılığına yararlı olacak detaylı bilgiler topladılar.         

 

 

 

Haber fotoğrafları için tıklayınız